środa, 19 listopada 2014

ItaliaTrip - w samym sercu Rzymu... Watykan

Miejsce: Watykan
Termin: 10-11.11.2014


Zajmuje powierzchnię tylko 0,44 km2. Mieszka tu jedynie 842 mieszkańców. Lecz ilości turystów, przybywających aby podziwiać zgromadzone przez lata dzieła sztuki, zabytki i budowle, może pozazdrościć nie jeden duży kraj. 

Najmniejsze państwa świata - Watykan.
Watykan to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Rzymu. Wielkość Muzeów Watykańskich oraz Bazyliki św. Piotra sprawia, że musimy poświęcić tu przynajmniej pół dnia aby spokojnie wszystko zobaczyć. Poniżej postaram się podać kilka praktycznych rad, które powinny ułatwić Wam zobaczenie wszystkiego bez zbędnego czekania i błądzenia.


Jak dojechać?

Choć Watykan to oddzielne państwo to jednak znajduje się w samym centrum Rzymu. Najprościej dostać się metrem linii A wysiadając na przystanku Cipro/Musei Vaticani (jeśli zaczynacie zwiedzanie od Muzeów Watykańskich) lub Ottaviano/S.Pietro (jeśli chcecie dostać się na plac św. Piotra). 

Jadąc z innego miasta pociągiem wysiadamy na stacji Termini i metrem dojeżdżamy do powyższych stacji.

Będąc w centrum Rzymu można także dostać się tu pieszo.


Muzea Watykańskie 

Muzea gromadzą w swoich zbiorach dzieła sztuki zebrane przez papieży. Niektóre z dzieł to prezenty zgromadzone na różne okazje inne to prezenty otrzymane w podróżach. Muzea to także Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła oraz pomieszczenia malowane przez Rafaela. Znane na całym świecie freski to jeden z powodów dla których każdego roku tłumy osób z całego świata pragną odwiedzić to miejsce.Jeśli lubicie stać w dłuuugich ciągnących się wiele godzin kolejkach takich jak ta:


To bez względu na porę roku i godzinę znajdziecie tu miejsce dla siebie ;) Jeśli jednak wolicie pomachać osobom stojącym tu długie godziny w kolejce do kasy to macie dwie opcje. Pierwsza to kupić bilet od dziesiątek osób proponujących to pod muzeum (choć nie wiem za ile i skąd mamy wiedzieć czy bilet jest ok). Bardziej bezpieczny sposób to po prostu kupić bilet przez internet na konkretna godzinę i omijamy kolejkę wchodząc przez oddzielną bramkę.

Bilet w kasie to koszt:
16 euro normalny
- 8 euro ulgowy (dzieci 6-18 lat, studencie do 26 roku życia)

Bilet zakupiony przez internet http://biglietteriamusei.vatican.va/ jest droższy o 4 euro.

Muzea są czynne od 9:00 do 15:00. Wejścia są co 30 minut.

Kiedy już wejdziemy do muzeum z biletem zakupionym przez internet, przejdziemy bramki (takie jak na lotniskach) to w kasie znajdującej się na pierwszym piętrze wymieniamy wydruk internetowy na bilet, który otwiera nam drzwi do katolickich skarbów :)

Warto wziąć przy kasie mapkę lub mieć swój przewodnik aby dowiedzieć się co skrywają w sobie poszczególne sale odwiedzane w muzeach. Poniżej kilka miejsc, które możemy oglądać w Watykanie.

Kaplica Sykstyńska - Znajduje się tu słynne dzieło Michała Anioła - Stworzenie Adama. Ponieważ jest to jedyne miejsce gdzie nie wolno robić zdjęć na pamiątkę przywiozłam symbol tego znanego na całym świecie fresku.


Sale Rafaela - ozdobione w latach 1508-24 przez Rafaela Santi i jego uczniów. Na mnie zrobiły większe wrażenie od Kaplicy Sykstyńskiej. Sala Sobieskiego - polski akcent w Muzeach Watykańskich. Znajduje się tu obraz Matejki "Sobieski pod Wiedniem" podarowany z okazji 200-lecia tej bitwy.


Galeria map - sale są tu udekorowane mapami z XVI w. przedstawiającymi różna części Włoch. Ciekawe jest to, że niektóre mapy namalowane są do góry nogami tak jakby malowane były patrząc ze strony Rzymu. Takim przykładem jest Sycylia...


Museo Pio-Clementino - najstarsza część muzeów udostępniona dla zwiedzających. Zgromadzone są tu starożytne posągi i kopie rzeźb greckich. Poniżej starożytna rzeźba "Grupa Laokoona"Bazylika św. Piotra

To kolejny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Watykanu. Jest to drugi co do wielkości kościół na świecie. 


Chcąc dostać się do środka musimy również pokonać kolejki, tworzące się m.in. ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Ponieważ mi udało się wejść dopiero za drugim razem poniżej kilka przydatnych informacji:

Godziny otwarcia:

od października do końca marca 7:00 - 18:00
od marca do końca wrześnie 7:00 - 19:00

Koszty:

Wstęp do bazyliki jest bezpłatny

Płatne jest wejście na kopułę: 
- schody 5 euro
- winda 7 euro (ale dojeżdża tylko do poziomu początku kopuły a na sam szczyt trzeba wejść)

Opłata za wejście do podziemi Watykanu i grobu św. Piotra wynosi 12 euro. Jednak wstęp tylko dla grup z przewodnikiem. Wszyscy zwiedzający muszą mieć ukończone 15 lat.

Dostanie się do środka:

Aby wejść do środka musimy pokonać kolejki. Ja miałam dwa podejścia. Pierwsze w poniedziałek po wizycie w Muzeum Watykańskim. Było to około godziny 12:00. Kolejka do wejścia była ogromna i osoby z obsługi poleciły aby przyjść kolejnego dnia bo podobno w poniedziałki jest zawsze najgorzej z wejściem.

Ponieważ było nam szkoda zmarnować resztę dnia w kolejce zredukowaliśmy nieco nasz plan dnia i wróciliśmy tu nazajutrz około godziny 9:00. Kolejka była ale już dużo mniejsza i po 40 minutach byliśmy w środku.

W środku:

Warto wiedzieć, że do Bazyliki nie można wejść z dużymi plecakami. Po przejściu bramek można je bezpłatnie zostawić w przechowalni. Jest to też ułatwienie jeśli zamierzacie wejść na kopułę, gdzie w korytarzu jest naprawdę bardzo wąsko :)

Kiedy już znajdziecie się w środku można podziwiać wnętrze Bazyliki.Warto wejść także do Nowych Grot Watykańskich, gdzie nie wymagany jest przewodnik. Wejście znajduje się obok posągu św. Andrzeja po lewej stronie Bazyliki. Ponieważ na mapce, otrzymanej przy wejściu nie było dokładnych informacji gdzie jest wejście, załączam zdjęcie aby ułatwić dostanie się do nich.Istotną informacją jest to, że grób Jana Paweła II, od czasu beatyfikacji, został przeniesiony z Nowych Grot Watykańskich do Bazyliki. 

Warto wejść także na kopułę gdzie podziwiać możemy widok na Watykan i Rzym.


Plac św. Piotra

Sam Plac przed Bazyliką św. Piotra to jedno z ważniejszych miejsc w Watykanie. To tu odbywają się msze odprawiane przez papieża, tu wierni widzą czarny i biały dym i poznają nowo wybranego papieża. Warto tu chwilę przystanąć i podziwiać piękny widok na Bazylikę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza