poniedziałek, 17 listopada 2014

ItaliaTrip - Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Miejsce: Rzym (Włochy)
Termin: 9-11.11. 2014

Pomysł był szalony... lecimy do Rzymu ale z niego nie wracamy bo bilety powrotne są za drogie. Hmm.. trzeba zobaczyć skąd są tańsze. Mediolan!!! Zanim zdążyłam się poważniej nad tym zastanowić stałam się posiadaczką biletu do Rzymu i powrotnego z Mediolanu :D Tym sposobem z zimnej i mokrej Polski przeniosłam się w listopadzie na 6 dni do najpiękniejszych miast we Włoszech: Rzymu, Werony, Wenecji i Mediolanu. I choć nogi bolały od chodzenia a oczy zamykały się od niewyspania to była to jedna z najbardziej szalonych i intensywnych wypraw w moim życiu :)


Pierwsze 3 dni należały do Rzymu. Porównując go do innych odwiedzonych miast jest on jednym wielkim zabytkiem. Gdziekolwiek się nie pójdzie nagle jak spod ziemi wyrasta coś starożytnego na co nie można się napatrzeć. Rzym przyciąga turystów z całego świata i nie ma się co dziwić. Budowle, kościoły i dzieła sztuki jakie zostały tu zgromadzone zasługują na najwyższy szacunek. Poniżej kilka miejsc, które odwiedziłam podczas mojej wizyty w Rzymie.

Koloseum

Zachwyca zarówno w dzień jak i w nocy. Należy do siedmiu nowych cudów świata. Gdy stanęłam obok nie mogłam uwierzyć, że ten rzymski amfiteatr stoi tu od 80 roku n.e. Dawniej odbywały się tu okrutne walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta a nawet bitwy morskie, które przyciągały nawet do 50 tysięcy widzów. Wewnątrz, choć bardzo zniszczone, daje obraz tego jak wielkim wydarzeniem były urządzane w amfiteatrze spektakle.  Obecnie Koloseum jest obowiązkowym punktem zwiedzania Rzymu i trafne wydają się słowa św. Beda: "Dopóki istnieje Koloseum, trwać będzie Rzym, kiedy jednak runie Koloseum, zginie też Rzym, a wraz z nim cały świat". Bo czy Rzym bez Koloseum byłby tym samym Rzymem?


Forum Romanum

Najstarszy plac miejski w Rzymie. Położony w dolinie miedzy Kapitolem, Palatynem, Kwirynałem i Eskwilinem. To tutaj dawniej skupiało się życie mieszkańców. Obecnie niewiele pozostało z dawnego placu, jednak mając dobrą mapkę i idąc według wytyczonej trasy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie dawne miejsce spotkań.

Pozostałości świątyni Saturna

Pozostałości Świątyni Kastorów

Forum Romanum

Kapitol

Wzgórze w Rzymie, z którego podziwiać możemy piękny widok na Forum Romanum. Oprócz tego mamy tu 2 warte zobaczenia zabytki. Pierwszy z nich to rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa. Drugi to słynny pomnik konny Marka Aureliusza.

Panteon

Oznacza miejsce poświęcone wszystkim bogom. Panteon w Rzymie mieszczący się na Polu Marsowym powstał w 125 roku n.e. Jest on symbolem doskonałości budowli starożytnych (zbudowany został na planie koła a wysokość budynku - 43 m - równa jest jego rednicy). Co ciekawe, jedyne światło do świątyni wpada przez okrągły na 9 m otwór w dachu, który symbolizować miał słońce.

Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego

Został wzniesiony tuż obok Koloseum w latach 312-315 z okazji dziesięciolecia władzy cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem.Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria)

Przez wielu uważany za architektoniczny kicz w środku Rzymu. Mnie zachwycił ogrom tej budowli. Ołtarz znajduje się na Placu Weneckim w samym sercu miasta. Znajduje się na nim pomnik króla Wiktora Emanuela II i Grób Nieznanego Żołnierza.
Plac Hiszpański

Plac wraz ze Schodami Hiszpańskimi, na których każdy chce mieć zdjęcie :) Schody należą do największych i najszerszych w Europie.
Bazylika św.Pawła za murami

Jedna z czterech bazylik papieskich. To tutaj pochowany jest św. Paweł. Na ścianach Bazyliki umieszczone są zdjęcia wszystkich papieży od świętego Pawła po obecnego papieża Franciszka. Legenda głosi, że gdy zabraknie miejsca na zdjęcia papieży nastąpi koniec świata.
Park akweduktów

Informację o parku na obrzeżach Rzymu znalezione zostały w internecie. Nie miałam ani jednej wzmianki w przewodniku i bardzo mnie to dziwi. Dawniej akwedukty doprowadzały wodę do Rzymu. Dziś pozostały ciągnące się ogromne konstrukcje. To tylko część tego co zobaczyłam podczas mojego zwiedzania Rzymu. Zachęcam do zwiedzania miasta właśnie w tym okresie, gdyż przede wszystkim turystów jest dużo mniej niż w okresie wakacyjnym. Mimo, że mamy listopad pogoda w ciągu dnia wynosiła około 20 stopni, w nocy około 12. Jest to na pewno miła odmiana od naszej polskiej jesiennej pogody.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza